Dzień Kina Polskiego – zaproszenie dla kin

Drodzy Kiniarze,

11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Polskie kino natomiast w tym roku obchodzi 110. urodziny. Najstarszym polskim filmem jest bowiem pochodząca z 1908 roku „Pruska kultura”. Dlatego też nie możemy ominąć takiej okazji do świętowania!

Jako Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych – najlepszych kin w Polsce wychowujących następne pokolenia wytrawnych kinomanów – zjednoczmy się i zaprośmy naszych Widzów do uczczenia tych dwu wyjątkowych dat w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie!

Proponujemy zatem, aby we wszystkich kinach Sieci w dniu 11 listopada zagościło kino polskie w cenie 11 zł za bilet. Formuła jest dowolna – może to być jeden seans, albo całodniowy maraton, na sali jednej lub w całym kinie, kino współczesne lub historyczny zarys dziejów polskiej kinematografii. Pozostawiamy Wam tu pełną dowolność, niemniej ważne jest, by bilet tego dnia nie przekroczył symbolicznej ceny 11 zł.

Pomysł na DZIEŃ KINA POLSKIEGO podbił już serca dystrybutorów takich jak NEXT, AKSON, KINO ŚWIAT, SOLOPAN czy MEDIA MOVIE. Będziemy mieć dla Was jesienne premiery takie jak: „Jeszcze jeden dzień życia” (premiera 2 listopada), „Jak pies z kotem” (premiera 19 października) i „53 wojny” (premiera 19 października) najgorętsze tytuły roku – „Zimna wojna”, „Kler”, „Juliusz” a także co nieco z klasyki m.in. „CK Dezererzy”, filmy Kieślowskiego czy Wajdy. Nie zabraknie także animacji i dokumentu.

Koszty wynajmu kopii filmowych z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Cyfrowego Repozytorium Filmowego pokrywa Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Pełną listę dostępnych tytułów wraz z kontaktami do dystrybutorów prześlemy wkrótce. Jak w przypadku EDKA dystrybutorzy zgodzili się na niskie ryczałty lub preferencyjny podział zysków.

Wydarzenie będzie miało odpowiednią oprawę promocyjną. Przygotowujemy plakat oraz spot reklamowy. Toczą się rozmowy z potencjalnymi patronami medialnymi. Szczegóły wkrótce

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.