15 października 2017 – Europejski Dzień Kina Artystycznego

15 października 2017 Europejski Dzień Kina Artystycznego w polskich kinach niezależnych!

Na niedzielę 15 października 70 polskich kin studyjnych i lokalnych przygotowało specjalne projekcje i programy wokół europejskiej kinematografii, by świętować Europejski Dzień Kina Artystycznego. Tego dnia kina studyjne na całym kontynencie łączą swe siły i zaznaczają jako silna marka na rynku kinowym zaangażowana w szerzenie różnorodności kulturowej. Europejski Dzień Kina Artystycznego udowodnia, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. 15 października kierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Pokazujemy, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

Organizatorem wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ambasadorami tegorocznego Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy THE SQUARE i THE WORKSHOP święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych.

Aktualne informacje publikujemy codziennie na profilu FB #StowarzyszenieKin

Do zobaczenia w kinie!

Kontakt: artday.pl@gmail.com, Małgorzata Kuzdra 506 023 545 , Joanna Piotrowiak 600 441 196

Lista kin:

Kino Ratusz Zduńska Wola
Kino Newa Zielona Góra

O CICAE

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Artystycznych (CICAE) to sieć krajowych związków kin oraz kin niezależnych, festiwali filmowych, nie wyłączając przy tym dystrybutorów. Celem działania organizacji działającej od 1955 roku jest promowanie pokazów różnorodności kulturowej w kinach i festiwalach filmowych, aby dotrzeć do większej ilości widzów oraz wspieranie produkcji poprzez nakierowanie na inicjatywy kulturowe. CICAE pomaga w uzyskaniu wsparcia dla filmów artystycznych od organów rządowych i wspiera dystrybucję filmów z całego świata na cały świat.

Wspierają nas partnerzy